Aktív korúak ellátásának igénylése
Az aktív korúak ellátása a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű, aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott ellátás, melynek két típusa van: a foglalkoztatást helyettesítő támogatás valamint az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás.
Kulcsszavak: aktív korú, gyermek, foglalkoztatás, szülő, ellátás, támogatás, nyugdíjkorhatár, kormányhivatal, szociális, munkavállalás, munkaerő
Aktív korúak ellátására jogosult,
- aki egészségkárosodott személynek minősül, vagyis
- aki munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, aki legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg az 50%-os mértéket, vagy
- aki vakok személyi járadékában részesül, vagy
- aki fogyatékossági támogatásban részesül;
- aki esetében a munkanélküli-járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, vállalkozói járadék folyósítási időtartama lejárt, vagy
- akinek esetében az álláskeresési támogatás folyósítását keresőtevékenység folytatása miatt a folyósítási idő lejártát megelőzően szüntették meg, és a keresőtevékenységet követően álláskeresési támogatásra nem szerez jogosultságot, vagy
- aki az aktív korúak ellátása iránti kérelem benyújtását megelőző 2 évben az állami foglalkoztatási szervvel legalább 1 év időtartamig együttműködött, vagy
- akinek esetében a gyermekek otthongondozási díja, az ápolási díj, a Cst. szerinti gyermekgondozási támogatás, a rendszeres szociális járadék, a bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, az átmeneti járadék, a rehabilitációs járadék, a rokkantsági nyugdíj, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a megváltozott munkaképességű személyek ellátása, az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósítása megszűnt, illetve az özvegyi nyugdíj folyósítása, azért szűnt meg, mert már egyik gyermeket sem illeti meg az árvaellátás, és közvetlenül a kérelem benyújtását megelőzően az állami foglalkoztatási szervvel vagy a rehabilitációs hatósággal legalább 3 hónapig együttműködött
feltéve, hogy saját maga és családjának megélhetése más módon nem biztosított, és kereső tevékenységet nem folytat.
Egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatásra jogosult az a személy, aki
- egészségkárosodott személynek minősül, vagy
- 14 éven aluli kiskorú gyermeket nevel és a gyermek ellátását napközbeni ellátást biztosító intézményben illetve nyári napközis otthonban, óvodában vagy iskolai napköziben nem tudják biztosítani.
Az ellátás igényléséhez formanyomtatványt szükséges kitölteni, és a kapcsolódó dokumentumokkal együtt benyújtani személyesen vagy postai úton bármely kormányablakban, vagy az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalnál. A kérelem benyújtható elektronikus úton is az e-papír szolgáltatáson keresztül.
- A foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosult személynek az állami foglalkoztatási szervnél kérnie kell az álláskeresőként történő nyilvántartásba vételt, valamint köteles az állami foglalkoztatási szervvel együttműködni.
- Minden olyan tényt, adatot köteles az ellátásban részesülő személy bejelenteni a változástól számított 15 napon belül, mely az ellátásra való jogosultságát, illetve annak folyósítását érinti. Azonban ha szünetelésre okot adó körülmény következik be, valamint a szünetelésre okot adó körülmény megszűnik, az aktív korúak ellátására jogosult személynek 8 napon belül értesítenie kell a járási hivatalt.
- Egy év alatt legalább 30 nap időtartamban keresőtevékenységet kell végezni (ideértve az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szerint létesített munkaviszony keretében végzett, valamint a háztartási munkát is)–; vagy közfoglalkoztatásban kell részt venni; vagy munkaerőpiaci programban kell részt venni; vagy legalább 6 hónap időtartamra meghirdetett képzésben kell részt venni; vagy szociális szövetkezet közös termelésében közvetlenül közre kell működni
Ügyintézési határideje 8 nap, kivéve, ha az igényléskor nem áll rendelkezésre a kérelem elbírálásához szükséges összes adat, mert ebben az esetben 60 nap.
A kérelem formanyomtatvány, illetve:
- vagyonnyilatkozat, továbbá
- a közös háztartásban élő gyermek(ek)re vonatkozóan hallgatói jogviszony fennállásáról szóló igazolás, valamint ha a gyermek tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos állapotot igazoló irat.
- Egészségkárosodás esetén: a rehabilitációs szakértői szervnek a munkaképesség-csökkenés, az egészségkárosodás vagy az egészségi állapot minősítését tartalmazó, érvényes és hatályos szakhatósági állásfoglalása vagy szakvéleménye vagy határozata és a járási (fővárosi kerületi) hivatala igazolása arról, hogy a kérelmező vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
- Nem foglalkoztatott személy esetében
- az állami foglalkoztatási szervként igazolása a munkanélküli járadék, illetve az álláskeresési járadék, álláskeresési segély, vállalkozói járadék folyósítása időtartamának lejártáról, valamint arról, hogy a kérelmező álláskeresést ösztönző juttatásban nem részesül, vagy
- az állami foglalkoztatási szerv igazolása arról, hogy az álláskeresési támogatásra való jogosultsága nem áll fenn, továbbá a munkaviszonyban töltött azon napjainak számáról, amelyeket az álláskeresési támogatás megállapításánál figyelembe kell venni.
- Azon kérelmező esetében, aki az aktív korúak ellátása iránti kérelem benyújtását megelőző 2 évben az állami foglalkoztatási szervvel legalább 1 év időtartamig együttműködött, az állami foglalkoztatási szerv igazolása együttműködésről.
- Akinek esetében az ápolási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermeknevelési támogatás, a rendszeres szociális járadék, a bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, az átmeneti járadék, a rehabilitációs járadék, a rokkantsági nyugdíj, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a megváltozott munkaképességű személyek ellátása, az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósítása megszűnt, az ellátások megszűntetéséről szóló határozat.
- Ha a kérelmező úgy nyilatkozik, hogy 14 éven aluli gyermekének napközbeni ellátása nem biztosított, köznevelési intézményben tanulmányokat folytató gyermek esetén csatolni kell az intézmény igazolását arról, hogy a gyermek napközbeni ellátását nem tudja biztosítani.
- A jövedelemről a kérelemhez mellékelni kell a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát.
Az eljárás illetékmentes.
Az igénylő lakóhelye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal.
Döntés ellen közigazgatási per indítható. Szakmai fellettes szerv az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
A foglalkoztatást helyettesítő támogatás havi összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-a, 2020-ban 22 800 forint.
Az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás havi összege a családi jövedelemhatár összegének és a jogosult családja havi összjövedelmének különbözete, de nem haladhatja meg a közfoglalkoztatási bér mindenkori kötelező legkisebb nettó összegének 90%-át, 48.795 forintot.
Ha az ellátásban részesülő személy családtagjának foglalkoztatást helyettesítő támogatást (22.800 forint) állapítottak meg, a részére folyósított ellátás összege nem haladhatja meg a 48.795 forintot és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegének különbözetét, azaz 25.995 forintot.
A Szociális ellátások igényléséhez kapcsolódó nyomtatványok az alábbi linken találhatók
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény
A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet
NISZ ZRT.