Az ügyintézéshez személyes megjelenés szükséges
A munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.
Munkavállaló és munkáltató egyaránt felelősséget kell, hogy vállaljon.
A Munka törvénykövében (a továbbiakban Mt.) foglalt felelősségi szabályoknak mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak eleget kell tennie.
Az eljárás díj- és illetékmentes.
Jogsértés esetén 2020. április 1. napjától első fokon az illetékes törvényszékekhez, másodfokon az ítélőtáblákhoz lehet fordulni.
Felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el.
A munkáltató a munkavállaló teljes kárát köteles megtéríteni.
A munkáltató mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy
Nem kell megtéríteni azt a kárt,
Nem kell megtéríteni
Bírósági mentesítés
Bíróság a munkáltatót rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények alapján a kártérítés alól részben mentesítheti. Ennek során különösen a felek vagyoni helyzetét, a jogsértés súlyát, a kártérítés teljesítésének következményeit értékeli.
A kártérítés mértéke
A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.
Felelősség több személy károkozása esetén
A kárt a munkavállalók vétkességük arányában, ha ez nem állapítható meg, közrehatásuk arányában viselik. Egyetemleges kötelezésnek van helye, ha a kárt többen szándékosan okozták.
Amennyiben munkaügyi pert indítana, azt kizárólag keresetlevéllel lehet szóban vagy írásban. Munkaügyi perben – ha jogi képviselő nélkül jár el - kizárólag formanyomtatványon nyújtható be a kereset.
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
NISZ ZRT.