Második magánútlevél iránti kérelem benyújtása
A második magánútlevél igénylés szolgáltatás lehetővé teszi, hogy elektronikus úton kérelmezze a második magánútlevél kiállítását.
Kulcsszavak: második magánútlevél igénylése, második útlevél igénylés, útlevél igénylés, második magánútlevél
A szolgáltatást a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) szolgáltatáson keresztül az veheti igénybe, aki rendelkezik
- vagy Ügyfélkapu-regisztrációval,
- vagy Telefonos Azonosítási szolgáltatásra vonatkozó regisztrációval,
- vagy eSzemélyi okmánnyal
és megfelel a jogszabályokban meghatározott további feltételeknek.
A második magánútlevél kiállításának kezdeményezéséhez hiánytalanul ki kell töltenie a kérelmet, amelynek során meg kell határoznia a kiállítás indokát (hivatalos útlevélre nem jogosult, de foglalkozása rendszeres külföldre utazással jár, vagy különös méltánylást érdemlő körülmény).
A kiállítás indokát igazolnia is kell, ezért az erre a célra biztosított felületen csatolnia kell, ha
- a második magánútlevél kiállítása azért szükséges, mert hivatalos útlevélre nem jogosult, de foglalkozása rendszeres külföldre utazással jár – az ezt igazoló munkáltatói igazolást, amely tartalmazza a konkrét információt a munkavállaló rendszeres külföldre utazásának tényéről,
- a második magánútlevél kiállítását különös méltánylást érdemlő körülmény indokolja – nyilatkozatot a különös méltánylást érdemlő körülményre vonatkozóan.
A korábbi második magánútlevél elvesztése/eltulajdonítása/megsemmisülése esetén, ha korábban még nem történt meg, be kell jelentenie az elvesztés/eltulajdonítás/megsemmisülés tényét is a megfelelő opció kiválasztásával.
Az űrlap kitöltése, majd az illeték megfizetése után a kérelmet benyújthatja, az eljárás megindul. A kérelem benyújtását követően a csatolt igazolás, illetve nyilatkozat ellenőrzésre kerül.
A kérelmet a benyújtását követően is megtekintheti, az ügyintézés státuszát lekérdezheti az „Okmánystátusz lekérdezés” segítségével.
Akinek az útlevelét eltulajdonították, megsemmisült, vagy elvesztette, köteles azt haladéktalanul, de legkésőbb a tudomásra jutástól számított 3 munkanapon belül bejelenteni a visszaélések elkerülése és a mielőbbi érvénytelenítés érdekében.
Az útlevélhatóság a sommás eljárás feltételeinek fennállása esetén az úti okmányt 8 napon belül, teljes eljárás keretében 20 napon belül állítja ki.
Az útlevélhatóság az úti okmányt soron kívüli eljárás keretében 5 napon belül kiállítja. Az útlevélhatóság a magánútlevelet, valamint a második magánútlevelet sürgősségi eljárás keretében a kérelem benyújtásától számított 3 napon belül kiállítja.
Az ügyintézési idő számításának kezdete az eljárási illeték/igazgatási szolgáltatási pótdíj befizetése megtörténtének igazolását, valamint a kérelem előterjesztését követő nap, sürgősségi eljárás esetén az eljárási illeték/igazgatási szolgáltatási pótdíj befizetése megtörténtének igazolása, valamint a kérelem előterjesztésének napja.
A kész okmány átvételére az alábbi lehetőségek lehetnek:
- személyesen, törvényes képviselő, vagy meghatalmazott útján a járási hivatalban, Budapest Főváros Kormányhivatalánál vagy az általános hatáskörű útlevélhatóságnál,
- postai úton a könyvelt küldeményként történő kézbesítésre vonatkozó szabályoknak megfelelően,
- külföldön a konzuli tisztviselőnél, vagy postai úton a konzuli tisztviselő által a könyvelt küldeményként történő kézbesítésre vonatkozó szabályoknak megfelelően.
Soron kívüli (5 napos) eljárás esetén az elkészült okmány átvételére kizárólag járási/kerületi hivatalnál, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál van lehetőség.
Amennyiben a sürgősségi (3 napos) eljárást választja, az elkészült okmányt csak Budapest Főváros Kormányhivatala Központi Okmányirodai Főosztályán (1133 Budapest, Visegrádi u. 110.) vagy az általános hatáskörű útlevélhatóságnál van lehetősége átvenni.
Belföldön történő átvétel esetén lehetősége van SMS és/vagy e-mail értesítés kérésére az elkészült okmány postára adásának napjáról, vagy az okmányirodai/kormányablak ügyfélszolgálatra történő megérkezéséről.
Felhívjuk figyelmét, hogy az eljárás meggyorsítására nincs lehetőség, ha az elkészült úti okmány kézbesítését külföldre kéri.
Az elektronikus kérelmet hiánytalanul ki kell tölteni, és csatolnia kell a kiállítást megalapozó igazolást.
új második magánútlevél igénylése esetén
- Legfeljebb 2 évig érvényes második magánútlevél 15.000 forint (munkáltató kérheti a munkavállaló részére)
- 1 évig érvényes második magánútlevél 5.000 forint (a munkáltató kérelmezi, de az útlevél nem tartalmaz ujjnyomat adatot)
- 1 évig érvényes második magánútlevél 5.000 forint (magánszemély kérheti saját részre különös méltánylást érdemlő okból vagy a munkáltató kérelmezi, de az útlevél nem tartalmaz ujjnyomat adatot, lásd Fogalmak rész Második magánútlevél)
az elveszett, vagy megsemmisült második magánútlevél pótlása esetén
- Legfeljebb 2 évig érvényes második magánútlevél 5.500 forint (munkáltató kérheti a munkavállaló részére)
- 1 évig érvényes második magánútlevél 2.500 forint (a munkáltató kérelmezi, de az útlevél nem tartalmaz ujjnyomat adatot)
- 1 évig érvényes második magánútlevél 2.500 forint (magánszemély kérheti saját részre különös méltánylást érdemlő okból vagy a munkáltató kérelmezi, de az útlevél nem tartalmaz ujjnyomat adatot, lásd Fogalmak rész Második magánútlevél)
amelyet elektronikus ügyintézés esetén a kérelem benyújtását megelőzően az elektronikus fizetési és elszámolási rendszeren keresztül történő bankkártyás fizetéssel kell teljesíteni.
Az eljárási illetékmentes, ha a pótlás oka a korábbi második magánútlevél eltulajdonítása, valamint a 65. életévét betöltött személy magánútlevele vagy második magánútlevele esetén.
A fizetendő illeték mértékét a második magánútlevél kiadásának indoka, valamint a kérelmező igénylésekor fennálló életkora határozza meg.
Elektronikus eljárásban nincs lehetőség személyes költségmentesség engedélyezésére (melynek része az illetékmentesség). A költségmentesség iránti kérelem - és ez esetben maga a második magánútlevél kiállítása iránti kérelem is - csak személyesen terjeszthető elő.
A magánútlevél és második magánútlevél soron kívüli (5 napon belüli) eljárás keretében történő kiállításának igazgatási szolgáltatási pótdíja 19.000 forint.
A magánútlevél és második magánútlevél sürgősségi (3 napon belüli) eljárás keretében történő kiállításának igazgatási szolgáltatási pótdíja 29.000 forint.
Belügyminisztérium
Közigazgatási per
Elektronikus úton második magánútlevelet akkor igényelhet, ha
- a kérelmező rendelkezik Ügyfélkapu–regisztrációval, vagy Telefonos Azonosítási szolgáltatásra vonatkozó regisztrációval, vagy eSzemélyi okmánnyal,
- a kérelmező kérelmét saját maga nyújtja be (azaz képviselő útján nem igényelhető útlevél),
- a kérelmező cselekvőképes,
- a kérelmező rendelkezik érvényes magánútlevéllel vagy folyamatban van magánútlevél kiállítására vagy pótlására irányuló eljárás,
- a kérelmező hivatalos útlevélre nem jogosult, de foglalkozása rendszeres külföldre utazással jár, vagy a második magánútlevél kiállítását különös méltánylást érdemlő okból kéri (különös méltánylást érdemlő ok: ha az utazás célja szerinti országba történő beutazás a meglévő magánútlevélben elhelyezett bejegyzés miatt meghiúsulhatna, vagy emiatt a kérelmezőt más joghátrány érhetné),
- az alap magánútlevél kérelmezésekor felvett ujjnyomat adat tárolásához a kérelmező írásban hozzájárult,
vagy
az alap magánútlevél kérelmezésekor a következő okokból nem történt ujjnyomat felvételezése: a kérelmező a kérelem benyújtásakor az ujjnyomat adására átmenetileg fizikailag képtelen volt, vagy a kérelmező a kérelem benyújtásakor az ujjnyomat adására véglegesen fizikailag képtelen volt, vagy a kérelmező kérelem előterjesztésekor történő személyes megjelenését – a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint – egészségi állapota nem tette lehetővé,
- az alap magánútlevél igénylésére 2013. január 1-jét követően került sor,
- az alap magánútlevél a második magánútlevél iránti kérelem benyújtásának napját követő naptól számított legalább 12 napig lejárati idő szempontjából érvényes.
Nem utazhat külföldre:
- aki letartóztatásban, kiadatási letartóztatásban, ideiglenes kiadatási letartóztatásban, átadási letartóztatásban, ideiglenes átadási letartóztatásban, ideiglenes végrehajtási letartóztatásban van, vagy előzetes kényszergyógykezelés, ideiglenes átadási bűnügyi felügyelet vagy ideiglenes kiadatási bűnügyi felügyelet alatt áll,
- az a személy, aki olyan bűnügyi felügyelet alatt áll, amelynek során a bíróság előírta számára, hogy meghatározott területet, lakást, egyéb helyiséget, intézményt vagy ahhoz tartozó bekerített helyet engedély nélkül nem hagyhat el,
- akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek, illetve akinek felfüggesztett vagy részben felfüggesztett szabadságvesztése végrehajtását utóbb elrendelték, az ítélet jogerőre emelkedésétől
- a szabadságvesztés végrehajtásának utolsó napjáig, vagy
- a szabadságvesztés büntetés végrehajthatóságának megszűnéséig,
- akinek a bíróság a kényszergyógykezelését rendelte el, az ítélet jogerőre emelkedésétől a kényszergyógykezelés tartama alatt,
- akinek a bíróság a javítóintézeti nevelését rendelte el, az ítélet jogerőre emelkedésétől a javítóintézeti nevelés tartama alatt, illetve a javítóintézetből történő ideiglenes elbocsátás tartama alatt; vagy
- akinek az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló törvény alapján megtiltották Magyarország területének elhagyását és úti okmányának átadására kötelezték.
Felhívjuk figyelmét, hogy a külföldre utazási korlátozás hatálya alatt álló ügyfél úti okmány kiadására irányuló kérelmét az útlevélhatóság elutasítja.
Már volt egy korábbi második magánútlevelem, de elvesztettem. Mi a teendő?
A korábbi második magánútlevél elvesztése/eltulajdonítása/megsemmisülése esetén, ha még nem történt meg, be kell jelentenie az elvesztés/eltulajdonítás/megsemmisülés tényét is a megfelelő opció kiválasztásával, ezután kérheti a második magánútlevél kiállítását.
Miről kell szólnia a kiállítást megalapozó igazolásnak?
- a második magánútlevél kiállítása azért szükséges, mert hivatalos útlevélre nem jogosult, de foglalkozása rendszeres külföldre utazással jár – az ezt igazoló munkáltatói igazolás, amely tartalmazza a konkrét információt a munkavállaló rendszeres külföldre utazásának tényéről,
- a második magánútlevél kiállítását különös méltánylást érdemlő körülmény indokolja – nyilatkozat a különös méltánylást érdemlő körülményre vonatkozóan.
Honnan tudom meg, ha kész az okmányom?
Belföldön történő átvétel esetén lehetősége van SMS és/vagy e-mail értesítés kérésére az elkészült okmány postára adásának napjáról, vagy az okmányirodai/kormányablak ügyfélszolgálatra történő megérkezéséről. Használhatja az "Okmánystátusz lekérdező" alkalmazást is.
Meddig érvényes a második magánútlevél?
- ha foglalkozás gyakorlása céljából kerül kiállításra, az arra jogosító foglalkozás gyakorlásának időtartamáig, de legfeljebb 2 év mely időtartamot az ügyfélnek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani,
- 1 év, ha foglalkozás gyakorlása céljából kerül kiállításra, de az útlevél tároló eleme ujjnyomat adatot azért nem tartalmaz, mert a második biometrikus adat adására a kérelmező átmenetileg fizikailag képtelen, vagy mert a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint a kérelmező kérelem előterjesztésekor történő személyes megjelenését egészségi állapota nem teszi lehetővé,
- ha különös méltánylást érdemlő okból kerül kiállításra 1 év, mely időtartamot az ügyfélnek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani.
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
1998. évi XII. törvény a külföldre utazásról
1990. évi XCIII törvény az illetékekről
101/1998. (V. 22.) Korm. rendelet a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény végrehajtásáról
37/1998. (VIII. 18.) BM rendelet a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvényvégrehajtásáról
69/2011. (XII.30.) BM rendelet a magánútlevél soron kívüli, sürgősségi, valamint azonnali eljárásban történő kiállításáért fizetendő igazgatási szolgáltatási pótdíj megfizetéséről
EKTFO